КИЇВ — Акціонерне товариство “Укрзалізниця” ініціює підвищення тарифів на вантажні перевезення на 30% з 1 серпня 2026 року, намагаючись стабілізувати свій фінансовий стан. Відповідний проєкт наказу оприлюднило профільне Міністерство розвитку громад та територій, реагуючи на збитки компанії, що за перші чотири місяці поточного року сягнули 9,3 млрд грн.
Це рішення є вимушеним кроком, зумовленим кількома критичними факторами. Востаннє тарифи переглядалися майже чотири роки тому, у червні 2022 року. За цей час промислова інфляція зросла в рази, а вартість електроенергії для компанії підвищилася майже на 50% лише у 2024 році. Без індексації тарифів, за прогнозами, чистий збиток УЗ у 2026 році може перевищити 13 млрд грн, а дефіцит коштів — 26 млрд грн. Керівництво компанії наголошує, що внутрішні резерви для економії, які дозволили заощадити 7,5 млрд грн у 2025 році, вже вичерпано.
Підвищення тарифів неминуче вплине на ключові сектори української економіки, зокрема на агропромисловий комплекс, гірничо-металургійну та хімічну промисловість, збільшивши собівартість їхньої продукції. Це може позначитися на конкурентоспроможності українського експорту. Водночас, стабільна робота “Укрзалізниці” є питанням національної безпеки, особливо в умовах війни, адже компанія відіграє центральну роль у логістиці, евакуації та забезпеченні фронту.
Фінансовий стан “Укрзалізниці” залишається вкрай складним протягом останніх років. Збитки за 2025 рік становили 7,6 млрд грн. Ситуацію ускладнюють систематичні ворожі атаки на залізничну інфраструктуру, які лише за перший квартал 2026 року завдали збитків на 7,9 млрд грн, а також падіння обсягів перевезень. Запропонована індексація є спробою забезпечити життєдіяльність стратегічного державного підприємства та знайти кошти на відновлення пошкоджених активів.


















